Atlas Wina - Polska
Cena: 52,29 zł netto
Opis
Nowość!!! Wydanie 1., edycja 2021
Nawet jeżeli polskie winiarstwo jest na początku swej drogi do wielkości, nie sposób zignorować nowego zjawiska i rosnącego zainteresowania polskimi winami. Kontekst geograficzny i klimatyczny, w jakim przedstawione są polskie winnice uzupełniony jest o tło historyczne oraz rozważania dotyczące przyszłości winiarstwa w naszym kraju. Cała publikacja jest bogato ilustrowana oraz wypełniona podstawowymi danymi meteorologicznymi. Autor zadbał także o szereg winiarskich ciekawostek „z naszego podwórka”, które stanowić mogą doskonały punkt zaczepienia dyskusji biesiadników raczących się rodzimym pinotem czy pét natem.
Atlas może stanowić doskonałe wsparcie dla wszystkich tych, którzy planują niebanalny wypoczynek w rejonach koncentracji winnic i winiarni.
Wydawca polski: Explanator After Hours, 2021
www: https://www.winnice-polskie.pl/produkt/atlas-wina-polska/
O autorze:
Mariusz Kapczyński – dziennikarz i krytyk winiarski, twórca i redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl; popularyzator kultury wina, juror licznych krajowych i zagranicznych konkursów winiarskich. Od 2009 roku jest członkiem Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Od samego początku współczesnego odrodzenia polskiego winiarstwa promował je, opisywał i analizował. Od ponad 10 lat jest konsultantem merytorycznym krakowskich Targów ENOEXPO® oraz towarzyszącego im konkursu winiarskiego. Organizował i prowadził niezliczoną liczbę degustacji i wydarzeń winiarskich. W roku 2015 otrzymał Grand Prix „Magazynu Wino” za promocję kultury wina w Polsce; w roku 2018 został nagrodzony przez krakowską Kapitułę Nagrody Świętego Marcina „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.
"Atlas Wina - Polska" w liczbach
- 54 unikalne fotografie
- 8 oryginalnych map regionów
- 63 branżowe informacje, etykiety i infografiki
- 12 wieloletnich pomiarów ze stacji meteorologicznych
- 72 pełnokolorowe strony
- 1 autor, wybitny znawca tematu
Przejdź do strony WWW publikacji
Spis treści
Przegląd zawartości
Odrobina historii Choć nasze winiarstwo rozwija się i wzbudza spore zainteresowanie, to ciągle niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w historii kraju nad Wisłą nie jest to jego debiut – że winiarskie tradycje mamy wielowiekowe. Zaczęło się od chrztu Polski. Winorośl przybyła do nas wraz z głoszącymi Dobrą Nowinę zakonnikami. Liturgia miała swoje wymogi – do jej sprawowania potrzebne było wino…
Odrodzenie Nowy rozdział polskiego winiarstwa zaczyna się z początkiem XXI wieku. W nowych realiach politycznych, gospodarczych, kulturowych uprawa winorośli i produkcja wina mają szansę na powrót do świetności. Korzystne zmiany wspiera klimat. Współcześni badacze – wbrew obiegowej opinii – twierdzą, że sprzyjający uprawie winorośli pas na półkuli północnej rozciąga się między 32 a 52 równoleżnikiem. Polska zaś zlokalizowana jest między 49°00’N a 54°50’N. Łatwo zauważyć, że spora część naszego kraju leży we właściwym miejscu.
Małopolska To właśnie stąd pochodzą archeologiczne znaleziska z jednymi z najstarszych śladów wina w Polsce. Świadczą o tym, że już w X wieku uprawiano na wzgórzu wawelskim winnicę. Zasadnicze zmiany przyniosły czasy współczesne, wiek XXI. Stopniowo rosnąca konsumpcja wina, zainteresowanie nim, pierwsze próby z winnicami, ocieplenie klimatu, pomału rozbudziły zainteresowanie możliwościami produkcji. Szanse są realne. Małopolska to mocno zróżnicowany krajobraz siedlisk i mikroklimatów, wydawało się, że w odpowiednich, nasłonecznionych i ciepłych miejscach uprawa jest możliwa.
Małopolski Przełom Wisły Ten region jest w Atlasie wyjątkiem: jego granic nie wyznaczyły współczesne winnice, ale historia. Symboliczny punkt na tej mapie to zamek w Janowcu. Jego skarpę porastały kiedyś winnice, dziś jest on siedzibą winiarskiego stowarzyszenia, a na jego dziedzińcu co rok odbywa się święto wina. Pełen zabytków, malowniczy przełom Wisły z miastami takimi jak Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy czy Nałęczów oferuje po obu stronach rzeki (przeprawy promowe!) liczne atrakcje, w tym oczywiście możliwość odwiedzenia winnic.
Podkarpacie Region ten mocno wpłynął na odrodzenie się współczesnego polskiego winiarstwa. Odrodzenie to miało formę małej rewolucji zapoczątkowanej przez jednego człowieka. Podkarpacie leży w strefie klimatu umiarkowanego, na styku wpływów klimatu morskiego Europy północno-zachodniej i kontynentalnego klimatu wschodnioeuropejskiego. Ponieważ przeważa tu jednak ten drugi, chłodniejszy, bardzo istotna jest właściwa, efektywna i bezpieczna lokalizacja winnicy, nie narażająca jej na wilgoć czy zastoiska mrozowe. Obecnie na Podkarpaciu znajdziemy grubo ponad setkę winnic, ale urzędowo zarejestrowanych jest tylko 33.
Lubuskie Zielona Góra. Trudno o lepszy przykład miejsca, w którym splatają się wielka historia i wino. Przesuwały się tu granice państw, przetaczały wojny, pojawiali się osadnicy z różnych krajów. Jedna rzecz pozostawała niezmienna – winnice. Winnicom i winiarzom sprzyja tutejszy, umiarkowanie ciepły klimat. Zielona Góra leży na wysokości 139 m n.p.m. Okres wegetacyjny jest tu dłuższy niż w innych regionach. Obszar Zielonej Góry cechują znaczące opady deszczu, nawet podczas najsuchszych miesięcy. Przy tak sprzyjających warunkach winiarstwo może się rozwijać. Winnic sukcesywnie przybywa, w woj. lubuskim jest ich prawie 104 ha – to największy obszar spośród wszystkich województw w Polsce.
Dolny Śląsk Korzystne położenie i klimat dla uprawy winorośli (w tym zupełnie wyjątkowe Wzgórza Trzebnickie), urozmaicony krajobraz, mnóstwo zabytków i bogata historia. To wszystko czyni z Dolnego Śląska region wart poznania. Tym bardziej, że w ostatnich latach w tutejszym winiarstwie naprawdę dużo się dzieje. Winnice dolnośląskie są rozrzucone, ulokowane w różnych częściach regionu, choć pewne zagęszczenie da się zauważyć na północ i południe od Wrocławia.
Świętokrzyskie Można rzec, że podział regionu Świętokrzyskiego jest podobny jak kilkaset lat temu – tworzy go Sandomierz (w obrębie miasta mieści się np. klasztorna Winnica św. Jakuba) i jego okolice oraz reszta województwa. Ożywienie nastąpiło na początku XXI wieku. Powstało wtedy kilka rzutkich winiarni, co uruchomiło zainteresowanie winem w regionie. Z czasem ich aktywność rosła, przybywało też nowych miejsc. Urok Sandomierza i liczne atrakcje powodują, że Sandomierszczyzna jest atrakcyjnym celem dla enoturystów. Idąc naprzeciw rosnącemu szybko zainteresowaniu, w 2014 roku utworzono Sandomierski Szlak Winiarski. Winnice doń należące to przedsięwzięcia zarejestrowane, mające własne wino i przyjmujące turystów.
Pozostałe regiony Winnice są już w każdym województwie. Inwestorzy świadomie wybierają dobre siedliska, największego rozwoju można więc spodziewać się w sprawdzonych, południowych i zachodnich regionach. Widać jednak, że i w mniej reprezentatywnych dla wina stronach upraw przybywa.
Informacje techniczne
ISBN: 978-83-953919-2-7
Format: 20,5 x 26,5 cm
Objętość: 72 strony w pełnym kolorze
Autorzy
dziennikarz i krytyk winiarski, twórca i redaktor naczelny serwisu Vinisfera.pl; popularyzator kultury wina, juror licznych krajowych i zagranicznych konkursów winiarskich. Od 2009 roku jest członkiem Polskiego Instytutu Winorośli i Wina. Od samego początku współczesnego odrodzenia polskiego winiarstwa promował je, opisywał i analizował. Od ponad 10 lat jest konsultantem merytorycznym krakowskich Targów ENOEXPO® oraz towarzyszącego im konkursu winiarskiego. Organizował i prowadził niezliczoną liczbę degustacji i wydarzeń winiarskich. W roku 2015 otrzymał Grand Prix „Magazynu Wino” za promocję kultury wina w Polsce; w roku 2018 został nagrodzony przez krakowską Kapitułę Nagrody Świętego Marcina „za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina”.
Cena: 52,29 zł netto